Faika Yalvaç, Türkiye’de ve Kıbrıs’ta gerek kurum, gerekse ajans tarafında, halkla ilişkiler ve iletişim danışmanlığı alanında 23 yıllık tecrübeye sahiptir. Lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Radyo TV ve Sinema alanında yapan Faika Yalvaç, Londra’da Westminster Üniversitesi’nde de Kamu İletişimi ve Halkla İlişkiler alanında yüksek lisans derecesi almıştır. Halkla İlişkiler alanındaki kariyerine Doğu Akdeniz Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde başlayan Faika Yalvaç, İstanbul’a taşınması ile birlikte Bahçeşehir Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Koordinatörü olarak görev yaptı.

Türkiye’nin önde gelen uluslararası bağlantılı halkla ilişkiler ajanslarından Capitol Ogilvy Public Relations’ta Müşteri Direktörlüğü yapan Faika Yalvaç, ulusal, çok uluslu ve uluslararası birçok markaya hizmet vermiştir. Çalışma hayatı boyunca Faika Yalvaç, stratejik iletişim, pazarlama iletişimi, kriz iletişimi, kurumsal iletişim, etkinlik yönetimi, medya ilişkileri ve medya eğitimleri alanında uzmanlığını geliştirmiştir.

2008 yılı sonu itibarı ile Kıbrıs’a dönüş yapan Faika Yalvaç, 2009 yılında KKTC’nin ilk tam hizmet halkla ilişkiler ajansı sıfatı ile PRIsland Communications Services’i kurmuştur. Halkla ilişkilerin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü medya takibi hizmetlerini, müşterilerine uluslararası standartlarda sunabilmek adına 2009 yılı itibarıyla medya takibi alanındaki lider kuruluş Ajans Press Medya Takip Merkezi’nin Kıbrıs Temsilciliği’ni de üstlenmiştir.

Faika Yalvaç, profesyonel yaşamının yanı sıra sivil toplumun gelişmesine katkı sağlamak amacıyla çeşitli kurumlarda aktif görev almaktadır. Hali hazırda Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği (EYDD) Yönetim Kurulu üyesi, Girişimci Kadınlar Derneği (GİKAD) Kurucu üye, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Kadın Girişimciler Komitesi üyesidir.